سردردهای مزمن روزانه یا تقریباً روزانه به خطور قرارداری به صورت زیر تعریف می شوند

سردردهای که بیش از ۱۵ روز در ماه یا بیشتر از ۱۸۰ روز در سال رخ داده و هیچ بیماری سیستمیک یا ساختاری زمینه ای برای آن یافت نمی شود.

دسته بندی سردردهای مزمن روزانه


شواهد موجود نشان می دهد که بیماران با سردردهای مزمن روزانه گروه ناهمگونی هستند که بایستی به چند دسته تقسیم بندی شوند. حدود ۲۰ درصد بیماران دچار سردرد مزمن روزانه، اولیه هستند (از ابتدا مداوم بوده اند)، در حالیکه در اکثریت موارد (۸۰ درصد) سردردهای مزمن روزانه به دنبال سردردهای متناوب عارض می شوند. در دسته بندی انجمن بین المللی سردرد، سردرد مزمن روزانه را به طور مجزا دسته بندی نمی کنند ولی در این دسته مفاهیم مختلفی تعریف شده است.

سردردهای مزمن روزانه در مراجعین به کلینیک های سردرد


حدود ۴۰-۳۵ درصد بیمارانی که برای درمان به کلینیک های سردرد مراجعه می کنند از سردردهای مزمن روزانه یا تقریباً مداوم شاکی هستند. در تمام این بیماران سردرد بیش از ۱۵ روز در ماه یا بیش از ۱۸۰ روز در سال است. گروه بزرگی از بیماران درگیر سردرد مزمن روزانه (۷۰ درصد) که جهت درمان به کلینیک های سردرد مراجعه می کنند، مبتلا به میگرن مزمن و یا میگرن تغییر شکل یافته می باشند. درد در این بیماران بسیار شدیدتر و ناتوان کننده تر از بیماران معمولی است که دچار سردردهای مکرر هستند. نوع سردردهای تنشی مزمن خالص نسبتاً نادر است.

همه گیر شناسی سردردهای مزمن روزانه


فراوانی گزارش شده سردردهای مزمن روزانه در جمعیت کلی حدود ۷/۴ -۹۵/۲ درصد است. فراوانی میگرن مزمن و سردردهای تنشی مزمن خالص در عموم جامعه برابر است و مجموعاً حدود نیمی از موارد سردردهای مزمن روزانه را شامل می شود. بر اساس تعریف، میگرن مزمن به طور مشخص سردردهای شدیدتری داشته و سطح بیشتری از ناتوانی را نبت به سردرد تنشی مزمن خالص در بیماران ایجاد می کند. این حقیقت باعث می شود که بیماران مبتلا به میگرن مزمن جهت درمان مراجعه بیشتری به درمانگاههای سردرد داشته باشند. از نظر آماری، میگرن مزمن شبیه به سردردهای میگرن دوره ای است زیرا نسبت زن به مردن آن ۴/۲ به ۱ و ارتباط معکوسی با سطح تحصیلی پایین دارد.

میگرن مزمن یا میگرن تغییر شکل یافته


عبارت میگرن تغییر شکل یافته اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط ماتیو و همکارانش مطرح شد. توصیف آنان وجود حالتی از سردرد بود که به طور شایع و به صورت روزانه یا تقریباً روزانه رخ می دهد و حدود ۷۷ درصد موارد سردردهای مزمن روزانه را در کلینیک سردرد هوستون تشکیل می داده است.

تظاهرات بالینی میگرن مزمن یا میگرن تغییر شکل یافته

در ویرایش دوم دسته بندی انجمن بین المللی سردرد، اصطلاح میگرن مزمن اضافه نشده است. در متن این کتاب میگرن مزمن و میگرن تغییر شکل یافته به طور معادل هم و یکسان بیان خواهد شد. به طور معمول، بیماران مبتلا دارای شرح حالی از جملات مجزای میگرن با یا بدون اورا از حدود سن مدرسه یا اوایل دهه سوم هستند که نهایتاً این حملات سردرد تکرار بیشتری پیدا کرده اند. علاوه بر آن، بیماران در بین حملات میگرن دچار سردردهای نوع تنشی می شوند که به تدریج مکررتر شده و نهایتاً تبدیل به سردردهای روزانه یا تقریباً روزانه می شوند. زنان در این دسته، ممکن است حملات عود سردرد میگرن خود را در حوالی زمان قاعدگی  تجربه کنند. بسیاری از سردردهای بیمار خصوصیات میگرن خود را حفظ می کنند در حالیکه مابقی از سردردهای تنشی مزمن خالص، غیر قابل تشخیص می باشند. بیماران ممکن است از یک سردرد میگرنی در یک روز و سردرد تنشی در روز بعد شاکی باشند. دوره هایی از سردردهای طولانی مدت و مداوم که به مدت چندین هفته طول می کشد را در بسیاری از این بیماران می بینیم. سردرها می توانند به شکل های دیگری نیز رخ دهند، که از جمله می توان به دوره ای از سردرد طولانی مدت، سیر عود کننده بهبود یابنده، سیر عود کننده پیشرونده و یا سیر پیشرونده مزمن اشاره نمود. در یک بررسی انجام شده در نحوه استقرار سردرد میگرن تغییر شکل یافته اکثر بیماران میگرن خود را داشته و سردردهای نوع تنشی روزانه یا تقریباً روزانه به آن افزوده می شود. سایرین الگوی زمانی میگرن خود را از دست داده ولی دچار یک سردرد مداوم به همراه بسیاری از تظاهرات میگرن می شوند. بنابراین توسط بعضی از محققان این بیماران به دو دسته تقسیم می شوند.

۱)میگرن با سردردهای بین حمله ای

۲) میگرن مزمن

به طور کلی در گروه میگرن تغییر شکل یافته نسبت به سایر انواع سردردهای مزمن، به خصوص سردرد مزمن نوع تنشی شیوع بیشتری از سابقه خانوادگی مثبت سردرد، شیوع بالاتر وجود علائم گوارشی و عصبی حین سردرد، تشدید سردرد در دوران قاعدگی و تسکین در حین بارداری را مشاهده می کنیم. می توان مشخصات بالینی میگرن تغییر شکل یافته را با سردردهای تنشی مزمن خالص مقایسه کرد.

انواع مختلف تغییر شکل سردرد و عوامل خطر برای سردردهای میگرن مزمن یا تغییر شکل یافته


در حدود ۷۰درصد موارد، تغییر شکل سردردهای دوره ای (اپیزودی) به سردردهای مزمن روزانه به صورت تدریجی رخ می دهد، در حالی که ۳۰ درصد موارد این حالت به صورت حاد اتفاق می افتد. از جمله عواملی که احتمال تغییر شکل حاد را می افزاید می توان ضربه به سر و گردن، بیماری های شبه آنفلوانزا، مننژیت آسپتیک، مداخله های جراحی، میلوگرافی، پونکسیون مایع مغزی نخاعی، سردرد ناشی از افت فشار مایع مغزی نخاعی، تزریقات اپیدروال و بیماری های داخلی را نام برد. در بسیاری موارد، علت آن نامشخص است. تغییر شکل از سردرد میگرن دوره ای به سردرد مزمن روزانه اکثراً یک روند آرام و بی صدااست و در طی چندین سال اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: عوامل خطر برای سردردهای میگرن مزمن یا تغییر شکل یافته چیست؟

Post Author: پایگاه مغز و اعصاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

درمان سردرد خوشه ای

درمان حملات حاد سردرد خوشه ای حملات حاد سردرد، دارای

روش های درمان میگرن در کودکان

پیگیری های غیر دارویی تعیین کردن و اجتناب نمودن از

انواع میگرن در کودکان

انواعی از میگرن می تواند در کودکی و سنین مدرسه