مشکلات رفتاری و روانی همزمان


بسیاری مطالعات چنین اختلالاتی را همزمان با میگرن به خصوص در نوع سردردهای مزمن روزانه گزارش کرده اند، چرا که اکثر سردردهای مزمن روزانه، میگرن تغییر شکل یافته هستند. در یک مطالعه خطر احتمالی افسردگی ماژور در افراد مبتلا به میگرن اخیر، با تعدیل آن بر اساس تحصیلات و جنس ۲/۳ برابر بوده است. در افرادی با سابقه افسردگی، احتمال رخداد میگرن ۱/۳ برابر است. چنین تأثیر گذاری دوجهته که هر یک از این اختلالات، خطر بروز دیگری را افزایش می دهد وجود یک علت مشترک بین میگرن و افسردگی را مطرح ساخته است. همچنین وجود شرح حال میگرن، با افزایش احتمال اختلالات اضطرابی مصرف داروهای غیر مجاز، وابستگی به نیکوتین و تلاش به خودکشی در طول عمر همراه خواهد بود. در افراد دچار میگرن، احتمال گزارش مواردی همچون:

۱) غیبت از محل کار

۲) وضعیت بد یا نسبتاً بد بهداشت عمومی

۳) دریافت خدمات سرویس های بهداشت روانی، بیشتر خواهد بود.

در مطالعه ای دیگر، احتمال همزمانی میگرن و نوروتیسیز بیشتر است. نوروتیسیز به یک پرکاری احساسی کلی که منجر به اختلالات نوروتیک در مواقع استرس می گردد، اطلاق می شود. در مطالعه دیگری همزمانی میگرن، افسردگی، بیماری های خلقی دو قطبی و اختلالات اضطراب و پانیک بیشتر بوده است. بررسی دیگری در ۹۸ بیمار میگرنی دچار سردرد مزمن روزانه، به همراه بررسی از نظر بیماری های روانپزشکی اولیه صورت گرفته است. تنها در ۲/۹ درصد بیماران مشکل روانپزشکی وجود نداشته است. در ۴/۷۲ درصد موارد اختلالات اضطرابی، ۱/۵۵ درصد مشکلات خلقی، ۴۶ درصد موارد همزمان مشکلات اضطرابی و خلقی و در ۱/۳ درصد موارد مشکلات سوماتوفرم دیده شده است. از افرادی که دچار مشکلات خلقی بودند، یک سوم موارد از افسردگی ماژور رنج می برده اند.

بیماری نورولوژیک همزمان


همزمانی میگرن با افزایش فشار داخل جمجمه بدون ادم پاپی، ممکن است سبب دردهای مزمن روزانه مقاوم به درمان شود. تنها راه شناسایی چنین عارضه ای، انجام پونکسیون مایع نخاعی است. مشخصات سردرد در هر دو حالت ممکن است بسیار شبیه به هم باشند. بیماری دیگر نورولوژیک همراه با سردرد مزمن روزانه آپنه حین خواب است.

کیفیت زندگی و میزان ناتوانی در بیماران دچار سردرد مزمن روزانه


کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی که از فرم پرسشنامه خلاصه شده (SF-36) در بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه استفاده شده، به طور برجسته ای در زمینه های عملکرد فیزیکی، عملکرد شغلی، درد بدن، ادراک سلامتی کلی و بهداشت روانی دچار مشکل بوده اند. از نظر درجه بندی MIDAS، درجات بالایی از ناتوانی در بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه گزارش شده است.

Post Author: پایگاه مغز و اعصاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

درمان سردرد خوشه ای

درمان حملات حاد سردرد خوشه ای حملات حاد سردرد، دارای

روش های درمان میگرن در کودکان

پیگیری های غیر دارویی تعیین کردن و اجتناب نمودن از

انواع میگرن در کودکان

انواعی از میگرن می تواند در کودکی و سنین مدرسه