سردردهای مداوم روزانه جدید


سردردهای مداوم روزانه جدید به شرایطی اطلاق می شود که در آن سردردها به طور ناگهانی آغاز شده و هر روز به طور مداوم تکرار می شوند، بدون آنکه فرد دارای سابقه سردردهای حمله ای باشد. معمولاً درد در دو طرف سر به صورت فشار احسا می شود و شدت آن نیز خفیف و ملایم است. برخی از علائم آن نیز می تواند فوتوفوبی، فونوفوبی و حالت تهوع خفیف باشد. معیارهای تشخیص انجمن بین المللی سردرد برای این نوع سردرد به صورت زیر است:

۱) سردردی که بیش از سه ماه طول بکشد  ومعیارها و علائم موجود در قسمت ۲ تا ۴ را نیز داشته باشد.

۲) سردردی که از آغاز یا کمتر از سه روز از آغاز، به طور مداوم و روزانه باشد.

۳) حداقل باید دو ویژگی از ویژگی های زیر که مربوط به درد است را داشته باشد: سردرد دو طرفه، احساس فشار و یا گرفتگی (عدم وجود ضربان در سر)، شدت خفیف یا ملایم، عدم تشدید سردرد با انجام فعالیت های بدنی همچون پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها. ۴) هر دو مورد زیر: اول، تنها یکی از موارد فوتوفوبی، فونوفوبی و یا حالت تهوع خفیف و دوم، عدم وجود تهوع و استفراغ متوسط و شدید ۵) ناشی از اختلال دیگری نباشد. از نظر ویژگی این نوع سردرد ممکن است از لحظه آغاز مداوم باشد و به سرعت به سردردی مداوم و ادامه دار تبدیل شود. چنین آغاز و افزایش سریع را باید به وضوح در خاطر داشت. معمولاً بیماران این حالات را به وضوح به یاد می آورند و به طور مشخص آن را توضیح می دهند. باید با انجام بررسی های مناسب از وجود سردردهای ثانویه ای همچون سردرد ناشی از فشار پایین مایع مغزی نخاعی، سردرد ناشی از افزایش فشار مایع مغزی نخاعی، سردرد ناشی از تصادف یا ضربه به سر و همچنین سردردهایی که به عفونت نسبت داده می شوند (به ویژه عفونت های ویروسی) مطلع و با روش های تشخیصی مناسب آنها را رد کرد. سردردهای مداوم روزانه جدید ممکن است به یکی از اشکال زیر رخ دهد: شکل خودبخود محدودشونده که معمولاً بدون درمان و در عرض چند ماه بر طرف می شود یا شکل مقاوم که در مقابل برنامه های درمانی منسجم مقاوم است. در مورد این نوع از سردردها باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوان پی به ماهیت بیماری برد. در حال حاضر این نوع سردردها را به عنوان سردردهای مزمن روزانه مزمن مورد درمان قرار می دهند. اگر در این موارد مصرف بیش از حد داروها نیز وجود داشته باشد باید بیمار را سم زدایی کرد. در خصوص برخی از بیماران نیز ممکن است داروهای پیشگیری کننده که برای درمان سردردهای تنشی مزمن و یا میگرن های مزمن مورد مصرف قرار می گیرند مؤثر باشند.

سردردهای خنجری اولیه


اصطلاحاتی که پیش از این برای سردردهای خنجری اولیه استفاده می شد، سردردهای آیس پیک (یخ شکن)، سردردهای شدید ضربه ای و چشم دردهای دوره ای بودند .این نوع سردردها دردهایی موضعی و موقت و ناگهانی در سر هستند که در غیاب هیچگونه آسیبی در ساختارهای زیر بنایی ارگانیک یا اعصاب جمجمه ای، به طور خود به خود رخ می دهند. این سردردها که به صورت یک درد ناگهانی یا دردهای ناگهانی ادامه دارد اتفاق می افتد منحصراً یا عمدتاً در قسمت عصب تری ژمینال (اُربیت، گیجگاه و نواحی پاریتال) احساس می شوند. این دردهای ناگهانی و شدید چند ثانیه به طول می انجامد و بین یک تا چندین بار در روز به طور نا منظم تکرار می شود. علائم دیگری همراه با این نوع سردرد وجود ندارد و این نوع سردرد را نمی توان به هیچ اختلال دیگری نسبت داد، اغلب این سردردهای شدید و ناگهانی ۳ ثانیه یا کمتر طول می کشد. در مواردی نادری هم این سردردها در طی روز و به طور مکرر اتفاق می افتد، با این وجود موردی هم وجود داشته است که این سردرد به مدت یک هفته ادامه یابد. سردرد خنجری اولیه ممکن است از یک ناحیه سر به ناحیه دیگر در همان طرف یا طرف دیگر منتقل شود. زمانی که این سردردها به شدت در یک ناحیه از سر رخ می دهند باید اختلالات ساختاری در این ناحیه در محدوده عصب جمجمه ای تحت تأثیر واقع شده را رد کرد. اغلب افراد مبتلا به میگرن (در حدود ۴۰ درصد) و همچنین افراد مبتلا به سردردهای کلاستر (در حدود ۳۰ درصد)ف به این نوع سردردهای شدید خنجری دچار می شوند که این دردها در ناحیه هایی از سر احساس می شوند که معمولاً قبلاً این نوع سردردها مکرراً رخ می داده است. این بیماران باید تحت معاینات عصبی کامل قرار گیرند و همچنین به منظور افتراق هر نوع ضایعه ساختاری زمینه ای دیگر باید ازاین نواحی نیز تصویر برداری صورت پذیرد.

درمان

کلید اصلی موفقیت در مدیریت و کنترل این شرایط، دادن اطمینان خاطر به بیمار است. همچنین می بایست به بیماران مبتلا به میگرن که ممکن است دچار سردردهای بسیار شدید خنجری و ناگهانی باشند نیز اطمینان خاطر داده شود. بسیار مهم است که بیماران را از این مسئله مطلع نماییم که این سردردهای خنجری و ناگهانی به معنای وجود آنوریسم در مغز نیست. بر اساس گزارش های موجود بسیار ی از بیماران به ایندومتاسین پاسخ می دهند و می توان گفت که ایندومتاسین به عنوان مهمترین دارو در این شرایط واقعاً با ارزش است. برای پیشگیری از این نوع سردردها مصرف تریپتان ها مؤثر نمی باشد.

سردردهای هیپنیک


این نوع سردردها غالباً سردردهای زنگ هشدار نامیده می شوند. اغلب افراد مسن دچار این نوع اختلال می شوند. این بیماران دچار سردردهای مبهمی می شوند که همواره آنها را از خواب بیدار می کند. این نوع سردردها تنها در حین خواب به وجود می آید و بیماران در ساعات بیداری دچار آن نمی شوند. در علائم سردردهای هیپنیک حداقل ۲ ویژگی زیر مشاهده می شود.

۱) بیش از ۱۵ بار در ماه اتفاق می افتد.

۲) طول مدت سردرد پس از بیدار شدن از خواب معمولاً ۱۵ دقیقه یا بیشتر است و معمولاً افراد پس از سن ۵۰ سالگی به آن مبتلا می شوند.

فرد ممکن است تنها دارای یکی از علائم اتونومیک همچون حالت تهوع، فوتوفوبی یا فونوفوبی باشد. همچون سایر اختلالات اولیه سردرد، می بایست اختلالات درون جمجمه ای را از آن مجزا نمود. جهت درمان مؤثر این نوع سردرد، ایجاد تمایز میان این سردرد و یکی از انواع سفالالژیای اتونومیک تری ژمینال بسیار ضروری است. درد ناشی از سردردهای هیپنیک معمولاً خفیف و ملایم است اما حدود ۲۰ درصد از بیماران اظهار داشته اند که دچار سردردهای شدیدی می شوند. در حدود دو سوم موارد این دردها در دو طرف سر احساس می شوند. این نوع سردرد بین ۱۵ تا ۱۸۰ دقیقه طول می کشد، اما مدت طولانی تری از این زمان نیز گزارش شده است.

درمان

سردردهای هیپنیک به لیتم و نیز کافئین پاسخ می دهند. شواهدی مبنی بر پاسخ این نوع سردرد ها به تریپتان ها وجود ندارد. لیتیم دارای خواص پیشگیری کننده است. مصرف لیتیم با ۱۵۰ میلی گرم دو بار در روز آغاز می شود و به ۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش می یابد. گرچه برخی از بیماران ممکن است پس از مصرف کافئین دچار بدخوابی شوند ولی مصرف ۱۰۰ میلی گرم کافئین پیش از خواب ممکن است به عنوان عامل پیشگیری کننده سردرد مؤثر باشد.

Post Author: پایگاه مغز و اعصاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

درمان سردرد خوشه ای

درمان حملات حاد سردرد خوشه ای حملات حاد سردرد، دارای

روش های درمان میگرن در کودکان

پیگیری های غیر دارویی تعیین کردن و اجتناب نمودن از

انواع میگرن در کودکان

انواعی از میگرن می تواند در کودکی و سنین مدرسه