عوارض، علائم و درمان


مکانیسم های بیولوژیک

بررسی های انجام شده بر روی انسان و حیوان آسیب ساختاری ناشی از صدمات شلاقی شکل را تأیید می کند. این صدمات عبارتند از: آسیب عضلات، پاره شدن رباط طولی قدامی و رباطهای دیگر، بیرون زدگی دیسک از بین مهره ها، هماتوم پشت حلق، خونریزی داخل حنجره و مری، آسیب عصب سمپاتیک گردنی و حتی آسیب های مختلف مغزی مثل خونریزی و له شدگی مغز و ساقه مغز در بررسی اتوپسی ها، شکستگی و از هم گسیختگی صفحات غضروفی دیسک های بین مهره ای، فتق دیسک خلفی از طریق آنولوس فیبروزیس آسیب دیده، هم آرتروز در محل اتصالات مهره های گردنی دیده شده است. درد مزمن، می تواند از افزایش حساسیت مرکزی ناشی شود. سندرم شلاقی شکل حاد به صورت سفتی گردن و درد مبهم و سردرد به خوبی به وسیله پزشکان و عموم مردم شناخته شده است. با این وجود هنگامی که علائم برای چند ماه یا چند سال ادامه داشته باشد بعضی از پزشکان معتقدند که کشیدگی و پیچ خوردگی ایجاد شده باید در عرض چند ماه بهبود پیدا کند و در غیر این صورت باید دلیل دیگری برای درد وجود داشته باشد که پزشک باید به دنبال آن باشد. دلایل غیر جسمی وجود درد و شکایات مداوم شامل بر مشکلات عاطفی و روحی روانی، قرار گرفته در معرض شیوه های اجتماعی یا درمانی تشدید کننده درد، همسان سازی با محیط اجتماعی و تقلید از افراد هم تراز، تمارض و نفع ثانویه، اصرار بر ارائه توضیح در خارج از محدوده بیماری های ارگانیک عصبی و روانپزشکی . ذکر این نکته لازم است که مشکلات طولانی مدت در افرادی که در تصادف هایی از پشت سر و با سرعت پایین با تغییر سرعت از ۴ تا ۱۴ کیلومتر در ساعت بوده، وجود نداشته است.

ارزیابی تشخیصی

تصویربرداری مهره های گردنی اغلب به منظور تشخیص شکستگی های احتمالی مورد بررسی قرار می گیرد. در بیمارانی که آزمایشات نورولوژیکی آن ها غیر طبیعی بوده است و احتمال رادیکولوپاتی یا میلوپاتی وجود دارد، بررسی تصاویر ام آر آی مهره های گردنی می تواند مشخص کننده این گونه موارد باشد. در صورتی که تصاویر ام آر آی مشکوک باشد یا نتوان ام آر آی انجام داد، انجام میلوگرام از مهره ها و پس از آن سی تی اسکن، می تواند مفید باشد. در بعضی از موارد برای تشخیص فشار بر روی ریشه عصب، سی تی میلوگرافی دقیق تر و حساس تر از ام آر آی است. بررسی اطلاعات بدست آمده از الکترومیوگرام و سرعت هدایت عصبی می تواند شواهدی از رادیکولوپاتی، پلکسوپاتی براکیال، سندرم تونل مچ دستی یا نوروپاتی اولنار در آرنج در آرنج را در اختیار قرار دهد. به دلیل اینکه یافته های رادیولوژیک بدون علائم، شایع هستند تشخیص اینکه کدام اطلاعات و یافته ها جدید و کدام قدیمی است اغلب مشکل است. با افزایش سن، میزان بروز اسپوندیلوز گردن و بیماری های دژنراتیو ستومی مهره گردنی، که اغلب بدون علامت هستند، بیشتر می شود. در بیشتر افراد جامعه، بیرون زدگی دیسک گردنی دیده می شود. این مشکل در۲۰ درصد افراد ۴۵ تا ۵۴ ساله و ۵۷ درصد افراد بیش از ۶۴ سال دیده می شود.

مدیریت درمان

دردهای گردن اغلب در ابتدا با گذاشتن یخ بر روی آن و سپس به کار بردن گرما، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، شل کننده های عضلانی و داروهای مسکن درد، درمان می شوند. در طول ۲ تا ۳ هفته اول می توان از گردن بندهای طبی نرم استفاده کرد اما پس از آن کاربرد گردنبند ممنوع است. انجام فیزیوتراپی، حرکات ورزشی ROM، تزریق در نقاط ماشه ای درد و دستگاههای TENS، می تواند برای بیماران که از مشکلات غیر جراحی طولانی مدت رنج می برند مفید باشد. در بسیاری از موارد می توان، دردهایی که در نواحی نقاط ماشه ای عضلات ایجاد می شود را با تزریق عضلانی در این نواحی از بین برد. این تزریقات را می توان با استفاده از مواد بی حسی موضعی (برای مثال ۳ میلی لیتر لیدوکائین ۱%)، سوزن زدن بدون تزریق، آب مقطر یا سالین استریل انجام داد. کورتیکواستروئید تزریقی اثر بخشی بیشتر از بی حسی موضعی به تنهایی ندارد. سم بوتولینیوم با توجه به نتایج بدست آمده، می تواند مؤثر باشد. سردردهای ناشی از نورالژی عصب اکسی پیتال بزرگ، به بی حسی موضعی با یا بدون مصرف کورتیکواستروئید تزریقی پاسخ می دهد. سردردهای طولانی مدت و دردهای ایجاد شده در ناحیه گردن را می توان با استفاده از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین و نورتریپتلین درمان کرد. استفاده مکرر و زیاد از نارکوتیک ها، بنزودیازپین ها، بوتال بیتال و کاریسپروزودول توصیه نمی شود زیرا این مواد منجر به سردردهای واکنشی شده و در فرد، عادت بوجود می آورد. میگرن ناشی از صدمات سر پس از ضربه را می توان مانند میگرن های دیگر درمان کرد. درمان علامتی سطوح مفاصل گردنی می تواند مؤثر باشد. سطوح مفصل گردنی علامت دار را در ابتدا می توان با تزریق موضعی بی حسی، تشخیص داد. نوروتومی توسط امواج رادیوفرکوئنسی، در موارد وجود ضایعات متعدد در اعصاب هدف می تواند موجب تسکین ۵۰ درصدی بیماری به طور میانگین به مدت ۲۶۳ روز شود. این میزان در مقایسه با تسکن ۸ روزه درد با مواد دیگر، بسیار برجسته تر است. نوروتومی رادیوفرکانسی مهره گردنی ۲ و ۳ ممکن است موجب تسکین کامل درد ناشی از سردرد اکسی پیتال سوم در ۸۸ درصد از بیماران به مدت میانگین ۲۹۷ روز شود.

درمان های طبی مکمل (جایگزین)


بیماران درگیر مشکلات و علائم مزمن به دنبال درمان های مختلف مانند تمرینات کایروپراکتیک، طب سوزنی، پرولوتراپی و کلینیک های مخصوص درمان انواع دردها هستند ولی نتیجه درمان در آن ها ایده آل نیست. به خاطر روند قانونی پرونده های قضایی، آزمایشات، شیوه های درمانی و مشاوره های غیر ضروری توسط پزشکان صورت می گیرد. در ایالات متحده آمریکا، سالیانه ۳۴ درصد از جمعیت بزرگسالان از شیوه های درمانی نامتداول استفاده می کنند. بسیاری از آنها به دنبال درمان سردردهای پس از ضربه و سردردهای دیگر هستند. در بعضی از موارد، بیماران مصرف داروهای جایگزین را به پزشک خود اطلاع نمی دهند. استفاده کنندگان از شیوه های درمانی جایگزین معتقد هستند که این شیوه با ارزش ها و عقاید آن ها و گرایش های فیلسوف گرایانه نسبت به سلامت و زندگی مطابقت بیشتری دارد. پزشکان علاقمند به یادگیری بیشتر در مورد شیوه های درمانی جایگزین خاص و شناختن میزان تأثیر مفید این روش ها، می توانند به کتاب های مرجع از جمله کتاب کاسیلت مراجعه کنند (به عنوان مثال درمان کرانیو ساکرال شامل مراحل زیر است: ماساژ ملایم روی استخوان های جمجمه، ستون مهره و لگن به منظور افزایش جریان مایع مغزی نخاعی. پزشک می تواند به طور نامحسوس موجب القای انرژی مثبت به منظور بهبود بیماری در فرد شود.) پزشکان آگاه می توانند با جمع آوری اطلاعات صحیح نسبت به ارائه خدمات به بیماران خود اقدام کنند. تعداد زیادی از شیوه های درمانی جایگزین ممکن است به عنوان روش درمانی ارزشمند، انجام شوند. به جای کاربرد واژه جایگزین یا متداول لازم است تا از مؤثر بودن بعضی از شیوه های درمانی دارویی و بی تأثیر بودن گروهی دیگر، آگاه باشیم. شیوه درمانی به کار گرفته شده توسط پزشک باید موجب رضایت بیشتر بیمار شود. و هزینه های غیر ضروری مورد نیاز برای انجام شیوه های درمانی و تشخیص بیماری را کاهش دهد.

پیش آگهی


عوامل خطر

انواع عوامل خطر مختلف برای بروز علائم مداوم وجود دارد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که عوامل روانی- اجتماعی، احساسات منفی گرا و مشکلات شخصیتی نمی تواند راهی برای پیش بینی تداوم و مزمن شدن علائم بیمار، باشد.

علائم بیماری

بسیاری از مطالعات، دائمی بودن وطولانی مدت بودن علائم بیماری را در تعداد کمی از بیماران نشان داده است.  نتایج بدست آمده از یک مطالعه آینده نگر دو ساله  نشان می دهد، ۵ درصد از بیماران یکسال پس از تصادف دچار ناتوانی شده اند، مطالعات دیگر حتی درصد بالاتر از بیماران را دچار علائم طولانی مدت یافته است. در بیمارانی که درد گردن در آن ها به مدت ۲سال پس از ضربه باقیمانده، به مدت ۱۰ سال دیگر نیز علائم تداوم داشته است.

 

Post Author: پایگاه مغز و اعصاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like

درمان سردرد خوشه ای

درمان حملات حاد سردرد خوشه ای حملات حاد سردرد، دارای

روش های درمان میگرن در کودکان

پیگیری های غیر دارویی تعیین کردن و اجتناب نمودن از

انواع میگرن در کودکان

انواعی از میگرن می تواند در کودکی و سنین مدرسه